List of party nominations winners
NAIROBI COUNTY
MP
Starehe
Maina Kamanda (Jubilee)
Dagoretti South
John Kiare (Jubilee)
NAKURU COUNTY
MP
Nakuru Town
David Gikaria (Jubilee)
Nakuru Town West
Samuel Arama (Jubilee)
Molo
Kuria Kimani (Jubilee)
Naivasha
Jayne Kihara (Jubilee)
Njoro
Charity Kathambi Chepkwony (Jubilee)
Kuresoi South
Joseph Kipkosgei Tonui (Jubilee)
Rongai
Andrew Kibet Komen (Jubilee)
Raymond Moi (Kanu)
Kuresoi North
Moses Cheboi (Jubilee)
NAROK COUNTY
MP
Kilgoris
Gideon Konchella (Jubilee)
Richard Kelele (CCM)
Peter Morintat (ODM)
Emurua Dikirr
David Keter (Jubilee)
Johanna Ng’eno (CCM)
LAIKIPIA COUNTY
MP
Laikipia West
Patrick Mariru
NYANDARUA COUNTY
MP
Kinangop
Mr Zachary Kwenya Kinyanjui
Ol Kalou
David Kiaraho
Kipipiri
Amos Kimunya
KWALE COUNTY
GOVERNOR
Dr Issa Chipera (ODM)
Chirau Ali Mwakwere (Wiper)
Salim Mvurya (Jubilee)
SENATOR
Issah Juma Boy (ODM)
Mshenga Ruga (Jubilee)
Hassan Mzinga (Kanu)
Abdallah Ngozi (DP)
Dr Ibrahim Bulushi (Ford-Kenya)
WOMAN REP
Zainab Chidzuga (Jubilee)
Zuleikha Juma (ODM)
Fatuma Tabwara (PDR)
MP
Kinango
Benjamin Dalu Tayari (ODM)
Samuel Gonzi Rai (Jubilee)
Msambweni
Suleiman Dori (ODM)
Bashir Kilalo (Jubilee)
Marere Wa Mwachai (NVP)
Lunga Lunga
Omar Zonga (ODM)
Kassim Pojjoh (Wiper)
Khatib Mwashetani (Jubilee)
Matuga
Hassan Mwanyoha (ODM)
Athuman Mwarora (Wiper)
Kassim Sawa Tandaza (ANC)
Mwalimu Digore (Jubilee)
TANA RIVER COUNTY
GOVERNOR
Hussein Dado (Jubilee)
Dr Nuhu Abdi (Wiper)
Dhadho Godhana (ODM)
Danson Mungatana (Patriotic Party of Kenya)
Jillo Algi (Party for Development and Reforms)
SENATOR
Ali Bule (KANU)
Hantiro Barako (Narc K)
Molu Galgalo Shambaro (Wiper)
Maur Bwanamaka (CCU)
Said Dhadho Balozi (Ford Kenya)
Michael Nkaduda (ODM)
WOMAN REP
Kureisha Mohamed (Independent)
Saadiya Hussein (Wiper)
Makkah Maimuna Mohamed (PDR)
Alfeit Mumbo (ODM)
Melisa Hadida (ANC)
MPS
Garsen
Mohamed Jughe (DP)
Aliwayu Komora (ODM)
Ibrahim Sane (Kenya Patriotic Party)
Ali Wario (Wiper)
Joel Amuma Ruhu (Ford Kenya)
Guyo Mohamed Salat (Jubilee)
Weli Abdi Weli ((ANC))
Abdi Bile (Chama Cha Mashinani)
Bernard Matheka (Chama Mwangaza Daima).
Anwar Mohamed (Party for Development and Reforms)
Morris Dullu Jillo (Kadu Asili)
Galole
Hassan Dukicha Abdi (Jubilee)
Bwanaidi Abdallah Aziz (Maendeleo Chap Chap)
Said Buya Hiribae (Ford Kenya)
Mr Ahmed Shurie (Wiper)
Bura
Ali Wario (Jubilee)
Issack Ali Galgalo (KANU)
Yakub Adow (ODM)
Mohamed Hassan Dube (Wiper)
NYERI COUNTY
MPS
Nyeri Town
Ngunjiri Wambugu (Jubilee)
Othaya
Gichuki Mugambi (Jubilee)
Mathira
Rigathi Gachagua (Jubilee)
Mukurweini
Anthony Gathiaka Kiai (Jubilee)
TURKANA COUNTY
GOVERNOR
John Munyes (Unopposed-Jubilee)
Josephat Nanok (ODM)
SENATOR
Geoffrey Kaituko (Jubilee)
WOMAN REP
Joyce Emanikor (Jubilee)
Pauline Lokuruka (ODM)
Turkana Central
Simon Ekai (Jubilee)
Loima
Protus Akuja (Jubilee)
Turkana North
Christopher Nakuleu (Jubilee)
Turkana East
Nicholas Ng’ikor (Jubilee)
Turkana West
Nanok Epuyo (Jubilee)
TRANS-NZOIA COUNTY
MPS
Cherangany
Joseph Kutuny
Saboti
Jonas Kuko (Jubilee)
EMBU COUNTY
GOVERNOR
Martin Wambora (Jubilee)
SENATOR
Njeru Ndwiga (Jubilee)
MERU COUNTY
MPS
Igembe North Maoka Maore (Jubilee)
Ntonyiri Rahim Dawood (Jubilee)
Igembe Central Kubai Iringo (Jubilee)
WEST POKOT
GOVERNOR
Simon Kachapin (Jubilee)
John Lonyangapuo (Kanu)
SENATE
Julius Murgor (Jubilee)
Samuel Phogisio (Kanu)
WOMAN REP
Lilian Tomtom (Jubilee)
MPS
Pokot South
David Pkosing (Direct ticket-Jubilee)
Kacheliba
John Lodinyo (Unopposed-Jubilee)
Sigor
Peter Lochakapong (Unopposed-Jubilee)
Kapenguria
Samuel Moroto (Jubilee)
KERICHO COUNTY
GOVERNOR
Paul Chepkwony (Jubilee)
SENATOR
Aaron Cheruiyot (Jubilee)
WOMAN REP
Florence Kosgei (Jubilee)
MPS
Kipkelion East
Joseph Limo (Jubilee)
Kipkelion West
Hillary Kosgei (Jubilee)
Bureti
Kiptergech Mutai (Jubilee)
Belgut
Nelson Koech (Jubilee)
Ainamoi
Sylvannus Maritim (Jubilee)
Sigowet/Soin
Justice Kemei (Jubilee)
KITUI COUNTY
GOVERNOR
Julius Malombe (Wiper)
SENATOR
Enoch Wambua (Wiper)
KAJIADO COUNTY
GOVERNOR
Joseph Ole Lenku (Jubilee)
David Nkedianye (Direct ticket-ODM)
SENATOR
Philip Mpaayei (Jubilee)
MPS
Kajiado Central
Christopher Koisikir (Jubilee)
Kajiado West
George Sunkuyia (Jubilee)
Kajiado East
Peris Tobiko (Jubilee)
Kajiado South
Katoo ole Metito (Jubilee)
Kajiado North
Joseph Manje (Jubilee)
KIAMBU COUNTY
GOVERNOR
Ferdinand Waititu (Jubilee)
SENATOR
Kimani Wamatangi (Jubilee)
WOMAN REP
Gathoni Wamuchomba (Jubilee)
MPS
Kiambu Town
Jude Njomo (Jubilee)
Kikuyu
Kimani Ichung'wa (Jubilee)
Gatundu South
Moses Kuria (Jubilee)
Juja
Francis Waititu (Jubilee)
Kiambaa
Paul Koinange (Jubilee)
Thika Town
Alice Nganga (Jubilee)
Githunguri
Kago Mukuha (Jubilee)
Limuru
Moses Mwathi (Jubilee)
Lari
Johan Mburu (Jubilee)
Gatundu North
Wanjiku Wa Kibe (Jubilee)
Ruiru
Nganga Kingara (Jubilee)
Kabete
Githua Wamachuru (Jubilee)
KISUMU COUNTY
SENATOR
Fred Outa (ODM)
WOMAN REP
Rozah Buyu (ODM)
MPS
Nyakach
Tom Osimbo (ODM)
Kisumu West
John Awiti (ODM)
Kisumu East
Nicholas Oricho (ODM)
Kisumu Central
Disputed (ODM)
Muhoroni
James Koyoo (ODM)
MIGORI
GOVERNOR
(ODM) Cancelled
SENATOR
Disputed
WOMAN REP
Pamela Odhiambo
Suna East
Junet Mohammed
Awendo
Walter Sirawa
Rongo
Paul Abuor
Nyatike
Fredrick Ogenga
UASIN GISHU COUNTY
GOVERNOR
Jackson Mandago (Jubilee)
WOMAN REP
Gladys Shollei (Jubilee)
MPS
Ainabkoi
William Chepkut (Jubilee)
Kapseret
Oscar Sudi (Jubilee)
Moiben
Silas Tiren (Jubilee)
Kesses
Swarup Mishra (Jubilee)
SIAYA COUNTY
GOVERNOR
Cornel Rasanga (ODM)
SENATE
James Orengo (ODM)
WOMAN REP
Christine Ombaka (ODM)
MPS
Gem
Elisha Odhiambo (ODM)
Bondo
Oburu Odinga (ODM)
Alego Usonga
Samuel Atandi
Ugenya
Chris Karan
MOMBASA COUNTY
GOVERNOR
Hassan Joho (ODM)
Hassan Omar (Wiper)
Suleiman Shahbal (Jubilee)
Hezron Awiti (VDP)
SENATOR
Lawrence Kisilu (Wiper)
Yaser Bajaber (Ford Kenya)
WOMAN REP
Mohamed Zamzam (Wiper)
MPS
Mvita
Abdulswamad Nassir (ODM)
Kisauni
Ali Mbogo (Wiper)
Rashid Bedzimba (ODM)
Nyali
Said Abdalla (ODM)
John Mcharo (Wiper)
Likoni
Mishi Mboko (ODM)
Masoud Mwahima (Jubilee)
Changamwe
Abdi Daib (Jubilee)
(ODM disputed)
Jomvu
Karisa Nzai (Jubilee)
(ODM disputed)
KILIFI COUNTY
GOVERNOR
Amason Kingi (ODM)
Gideon Mung’aro (Jubilee)
Michael J. Tinga (DPK)
Kazungu Kambi (Kadu-Asili)
Gabriel Katana (Wiper)
SENATOR
Stewart Madzayo (ODM)
WOMAN REP
Getrude Mbeyu (ODM)
MPS
Malindi
Aisha Jumwa (ODM)
Rashid Odhiambo (Wiper)
Dr Harry Mwimali (Independent)
Kilifi South
Mustafa Iddi (Jubilee)
Ken Chonga (ODM)
Magarini
Harrison Kombe (Jubilee)
Franco Eposito (Kadu Asili)
Mwalimu Menza (ANC)
Michael Kingi (ODM)
Fredrick Nguma (Wiper)
Kilifi North
Owen Baya (ODM)
Kaloleni
Mwinga Gunga (Devolution Party of Kenya)
Rabai
William Kamoti (ODM)
Emma Mbura (Maendeleo Chap Chap)
Ganze
Teddy Mwabire (ODM)
Peter Shehe (Jubilee)
TANA RIVER COUNTY
GOVERNOR
Hussein Dado (Jubilee)
Dr Nuhu Abdi (Wiper)
Dhadho Godhana (ODM)
Danson Mungatana (Patriotic Party of Kenya)
Jillo Algi (Party for Development and Reforms)
TAITA-TAVETA COUNTY
GOVERNOR
Dan Mwazo (Jubilee)
Jacinta Mwatela (ANC)
Erastus Katani (Independent)
Granton Samboja (Wiper)
SENATOR
Joyce Lay (Jubilee)
Anne Tina Nyambu (Kanu)
Dr Anold Mwadali (Thirdway alliance)
Elijah Mwandoe (Wiper)
WOMAN REP
Priscilla Mwangeka (Wiper)
Lydia Haika (Jubilee)
MPs
Voi
Jones Mlolwa (ODM)
Dishon Mngoda (Jubilee)
Geoffrey Mwanjulu (ANC)
Rose Shingira (Wiper)
Wundanyi
Ray Mwangola (ODM)
Simon Mwachia (Jubilee)
Cromwell Baridi (Ford Kenya)
Danson Mwashako (Wiper)
Taveta
Naomi Shaban (Jubilee)
Morris Mulei (Wiper)
Stephen Odiaga (Ford Kenya)
Ruth Lelewu (ODM)
Basil Criticos (Kanu)
Mwatate
Morris Mbondenyi (Jubilee)
Andrew Mwadime (ODM)
LAMU COUNTY
GOVERNOR
Shakila Abdalla (Wiper)
Abdalla Fadhil (Direct ticket-ODM)
Fahim Twaha (Jubilee)
SENATOR
Abu Chiaba (Jubilee)
MPS
Lamu West
Julius Ndegwa (Jubilee)
KWALE COUNTY
GOVERNOR
Salim Mvurya (Jubilee)
Dr Issa Chipera (ODM)
Chirau Mwakwere (Wiper)
SENATOR
Issah Juma Boy (ODM)
Mshenga Ruga (Jubilee)
Hassan Mzinga (Kanu)
Abdalla Ngozi (DP)
Gonora Kinyasi (ANC)
WOMAN REP
Zainab Chizuga (Jubilee)
Zuleikha Juma (ODM)
Fatma Tabwara (Party of Development Reforms)
MPS
Kinango
Gonzi Rai (Jubilee)
Benjamin Tayari (ODM)
Msambweni
Suleiman Dori (ODM)
Bashir Kilalo (Jubilee)
Marere wa Mwachai (National Vision Party)
Lunga Lunga
Omar ZOnga (ODM)
Kassim Pojjoh (Wiper)
Khatib Mwashetani (Jubilee)
Matuga
Hassan Mwanyoha (ODM)
Hassan Mwarora (Wiper)
Kassim Sawa Tandaza (ANC)
Mwalimu Degore (Jubilee)
ELGEYO-MARAKWET COUNTY
GOVERNOR
Alex Tolgos (Jubilee)
SENATOR
Kipchumba Murkomen (Jubilee)
WOMAN REP
Jane Jepkorir Kiptoo (Jubilee)
MPS
Marakwet West
William Kipsang (Jubilee)
Marakwet East
Kangogo Bowen (Jubilee)
Keiyo South
Daniel Rono (Jubilee)
Keiyo North
James Murgor (Jubilee)
KIRINYAGA COUNTY
GOVERNOR
Anne Waiguru (Jubilee)
SENATOR
Daniel Karaba (Jubilee)
WOMAN REP
Purity Ngirici(Jubilee)
MPS
Gichugu
Githinji Gichimo (Jubilee)
Ndia
George Kariuki (Jubilee)
Mwea
Kabinga Wathayu (Jubilee)
Kirinyaga Central
Wambugu John Munene (Jubilee)
HOMA BAY COUNTY
GOVERNOR
(ODM) Cancelled
SENATOR
Moses Kajwang’ (ODM)
MPS
Suba South
John Mbadi (ODM)
Rangwe
Dr Lillian Gogo (ODM)
Mbita
Milly Odhiambo (ODM)
WOMAN REP
Gladys Wanga (direct ticket ODM)
BOMET COUNTY
GOVERNOR
Joyce Laboso (Jubilee)
Isaac Ruto (CCM)
MPS
Bomet East
Beatrice Kones (Jubilee)
Sotik
Dominic Kosgei (Jubilee)
Konoin
Brighton Yegon (Jubilee)
Chepalungu
Paul Bii (Jubilee)
Bomet Central
Ronald Tonui (Jubilee)
NANDI COUNTY
GOVERNOR
Stephen Sang (Jubilee)
SENATOR
Samson Cherarkey (Jubilee)
WOMAN REP
Tecla Songok Tum (Jubilee)